Resultat Ölands Kyrkstafett

2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010
2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001
...
1979


2013

Datum: Lördag 11 maj Arrangör: Ölands Idrottskrets och Högby IF
Tävlingsplats: Hamnplan, Färjestaden Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Väder: Från soligt till molnigt, 15°C och lätt sydvästlig vind
Antal lag: 106 st startande (83 st ifjol), högsta sen 1998.

Totalt Sorterat per sträcka Sorterat per lag

Pl # Öppen klass 63,1 km  
1 1 Högby IF, lag 1 3:27:54 3:18
    Jonas Andersson, Anders Dahlström, David Nilsson,
Tomas Olsson, Pär Wanby, Simon Rohde, Gustav Milesson,
Sonny Karlsson, Anton Rehn, Tobias Ingvarsson, Ken Slättengren
2 4 Klubblösa IF 3:34:35 3:24
3 2 Gutar med smålandskrut 3:38:48 3:28
4 3 IK Sisu Nässjö 3:42:52 3:32
5 7 FIG Växjö Oldboys 3:47:30 3:36
6 22 Team Blekinge 3:48:24 3:37
7 5 Glasrikets RC, Blå 3:58:36 3:47
8 51 IK Akele 4:01:11 3:49
9 43 SLK Oxelösund Ungdom Feats. Enhörna & Hässelby 4:07:20 3:55
10 36 Kalmar RC Triathlon 4:08:30 3:56
11 9 Högby IF, lag 2 4:10:10 3:58
12 10 Målilla Mörlunda SKI 4:13:34 4:01
13 50 Ålems OK 4:19:05 4:06
14 17 Gamleby OK – Enhörna IF 4:22:16 4:09
15 33 Team Gylfes B-lag, by Joggen AB 4:22:45 4:10
16 16 Team Gylfes A-lag, by Joggen AB 4:26:59 4:14
17 47 Röda Pantrarna 4:28:08 4:15
18 13 c/o Kalmar - SBK 4:29:27 4:16
19 12 Föra AIK 4:35:21 4:22
20 52 Kärrabo Kläckeägg/mycket Gutt IF 4:37:12 4:23
21 42 Nordea 4:39:56 4:26
22 23 Sweco 4:41:14 4:27
23 15 LK Nyköpings Runners 4:41:43 4:28
24 45 Böda/Högby fotboll 4:44:35 4:30
25 26 Connys Älgar 4:46:44 4:33
26 27 Flygt IF / Xylem 4:52:37 4:38
27 29 Håkans pojkar 4:52:56 4:38
28 21 Helmet Island Runners 4:54:20 4:40
29 19 Heelstriker RC 4:54:22 4:40
30 25 Borgens 4:55:27 4:41
31 30 KPIF Öland 4:55:46 4:41
32 14 Glasrikets RC, Gul 4:56:18 4:42
33 35 Run to the hills 4:58:54 4:44
34 24 Högby IF, lag 3 4:59:51 4:45
35 32 Team Sjöfartshögskolan 5:02:40 4:48
36 20 Barnkliniken i Kalmar 5:03:35 4:49
37 41 Lantmäteriet 5:05:19 4:50
38 40 Socialförvaltningen i Kalmar 5:05:36 4:50
39 34 Hack-i-häl 5:06:53 4:52
40 31 Rubber Boys 5:08:18 4:53
41 37 Gamleby OK, 2 5:14:15 4:59
42 28 Ekströms Blåbär 5:15:51 5:00
43 39 Löparkamraterna (elitsatsning) 5:16:57 5:01
44 44 Färjestadens Motion 5:17:02 5:01
45 53 WSP 5:19:32 5:04
46 38 Gamleby OK, 3 5:21:58 5:06
47 6 Emmaboda Hälsocentral 5:24:56 5:09
48 18 The Running Stones 5:27:20 5:11
49 46 Run Lovers 5:30:20 5:14
50 11 YIT/Caverion 5:32:44 5:16
51 8 TMA 5:36:20 5:20
         
Pl # Damklass 63,1 km
1 62 Högby IF, damlag 1 4:34:43 4:21
    Anna Kläppe, Elin Vertetics, Ida Nilsson, Lisa Rosén,
Camilla Persson, Katarina Vuorensyrjä Persson, Frida Össmar,
Lena Karlberg, Camilla Petersson, Ida Persson, Julia Samuelsson
2 63 Målilla Mörlunda SKI, Damer 4:49:04 4:35
3 65 Kalmar RC Triathlon 5:02:16 4:47
4 61 FGF / Roma IF 5:05:13 4:50
5 64 Högby IF, damlag 2 5:12:03 4:57
         
Pl # Korta banan 23,9 km
1 119 Kalmar OK 1:33:40 3:55
    Markus Alexandersson, Malin Fredriksson, Anders Mårtensson,
Tomas Hesselmark, Nils Hammaräng-Grip, Stefan Petersson
2 76 Hossmo RC 1:34:05 3:56
3 71 Emmaboda Verda OK 1:35:13 3:59
4 75 Grädde på moset 1:39:06 4:09
5 72 Kyrkråttorna 1:40:48 4:13
6 106 De glada löparfantasterna 1:42:58 4:19
7 97 Algutsrums IF 1:43:28 4:20
8 114 Brand & Riskanalys 1:44:12 4:22
9 101 Tjustbanken 2 1:44:36 4:23
10 74 IK Tuna Södra 1:45:00 4:24
11 89 Högby IF, pojkar 1:47:10 4:29
12 91 KalmarHem 1:47:27 4:30
13 102 Vickleby Vampires 1:49:02 4:34
14 88 Kalmar Bilcentrum 1:49:10 4:34
15 118 Atrio arkitekter Vit 1:51:28 4:40
16 107 ICA MAXI team 1 1:51:35 4:40
17 113 IK Sisu Nässjö 1:51:41 4:41
18 104 Solängsskolan Öland 1:51:43 4:41
19 78 O2 Vindkompaniet AB 1:52:09 4:42
20 79 Mörbylånga VVS 1:52:13 4:42
21 116 Vanserum RC 1:53:50 4:46
22 112 Team Transistor 1:55:39 4:51
23 92 Bilkompani Volkswagen Kalmar 1:55:48 4:51
24 93 Högby IF, flickor 1:56:21 4:52
25 77 Barometern lag X 1:56:26 4:52
26 117 Atrio arkitekter Röd 1:56:43 4:53
27 95 Högsrums FF Gympan 1:56:58 4:54
28 111 Ögonkliniken LSK 1:57:23 4:55
29 108 ICA MAXI team 2 1:58:04 4:57
30 80 Internetavdelningen Gota Media AB 1:58:14 4:57
31 86 T-gatan B 1:58:54 4:59
32 85 Den mänskliga faktorn, Previa 1:59:25 5:00
33 83 Ölands Bank Swish 1:59:45 5:01
34 103 ZIWA Mekanisk Tillverkning 2:00:01 5:01
35 84 Ölands Bank Hjärta 2:00:23 5:02
36 96 Scandic Kalmar Väst 2:00:24 5:02
37 90 Bilkompani Audi Kalmar 2:00:40 5:03
38 115 IFO Mönsterås 2:00:53 5:04
39 82 Barometern lag Y 2:02:01 5:07
40 99 Tjustbanken 1 2:02:29 5:08
41 94 Helmet Island Runners 2:03:52 5:11
42 100 Ölands Smedby Veterantjejer 2:04:19 5:12
43 87 Rejlers 2:06:28 5:18
44 109 Magdas hjältar 2:07:07 5:19
45 105 Alpacha 2:10:10 5:27
46 120 Föra AIK 2:12:14 5:32
47 110 Högby IF, lag 8 2:12:54 5:34
48 73 Alpacha's kamrater 2:15:16 5:40
49 81 Barometern Annons 2:16:26 5:43
50 98 Team Sixpack 2:21:38 5:56