Resultat Ölands Kyrkstafett

2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010
2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001
...
1979


2014

Datum: Lördag 10 maj Arrangör: Ölands Idrottskrets och Högby IF
Tävlingsplats: Hamnplan, Färjestaden Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Väder: Mulet lite regn o 12°C vid start, sen uppklarnande/sol o 15°C. Sydvästlig vind.
Antal lag: 117 st startande (106 st ifjol), högsta sen 1998.

Totalt Sorterat per sträcka Sorterat per lag

Pl Öppen klass 63,1 km /km #
1 Högby IF, lag 1 3:30:29 3:20 1
2 Gutar med smålandskrut, långa 3:35:55 3:25 2
3 Team Blekinge 3:45:49 3:35 22
4 Klubblösa IF 3:47:08 3:36 4
5 IK Sisu Nässjö 3:49:23 3:38 3
6 Högby IF, lag 2 3:49:57 3:39 9
7 FIG Växjö Oldboys 3:54:43 3:43 7
8 Ålems OK 4:00:44 3:49 50
9 IK Akele ungdom 4:06:27 3:54 51
10 Kalmar RC Triathlon, lag 1 4:07:00 3:55 36
11 Glasrikets RC 4:15:31 4:03 5
12 Högby IF, lag 3 4:17:33 4:05 24
13 Målilla Mörlunda SKI 4:20:19 4:07 10
14 LK Nyköpings Runners 4:21:25 4:08 15
15 Team Gylfes A-lag, by Joggen AB 4:23:11 4:10 16
16 Kalmar RC Triathlon, lag 2 4:24:05 4:11 57
17 Superhjältarna 4:27:06 4:14 56
18 Föra AIK 4:27:43 4:14 12
19 Team Gylfes B-lag, by Joggen AB 4:30:15 4:17 33
20 R/M IF herr
4:32:52 4:19 64
21 Böda/Högby fotboll 4:35:20 4:22 45
22 c/o Kalmar - SBK 4:37:06 4:23 13
23 Elite RC 4:38:35 4:25 11
24 Kärrabo Kläckeägg/mycket Gutt IF 4:39:24 4:26 52
25 SWECO 4:39:59 4:26 23
26 Fantastic Five 4:41:15 4:27 49
27 Borgens 4:42:11 4:28 25
28 Håkans pojkar 4:42:37 4:29 29
29 Run to the hills 4:46:07 4:32 35
30 Team Multibolaget 4:49:51 4:36 61
31 OKG lag 4 4:50:18 4:36 47
32 Vatten och Samhällsteknik 4:50:47 4:36 60
33 Team Hensmåla triathlon 4:51:48 4:37 55
34 Team ”Stranda” 4:51:53 4:37 28
35 OKG lag 2 4:52:51 4:38 46
36 Algutsrums IF 4:53:04 4:39 53
37 Högby IF, lag 4 4:53:52 4:39 59
38 Widéns löparkungar 4:54:25 4:40 41
39 Gamleby OK 4:54:35 4:40 37
40 Flygt IF/ XYLEM Inköp 4:56:56 4:42 27
41 Team ”övre tonåren” 4:57:35 4:43 30
42 Barnkliniken RC 4:57:36 4:43 20
43 Connys Älgar 4:59:57 4:45 26
44 Team Sjöfartshögskolan 5:00:06 4:45 32
45 Team Sportmoments 5:00:49 4:46 54
46 Gamleby OK / Enhörna IF 5:00:57 4:46 17
47 OCAB 5:02:15 4:47 18
48 Xylem Blues 5:02:18 4:47 48
49 Heelstriker RC 5:02:53 4:48 19
50 Emmaboda Hälsocentral 5:07:18 4:52 6
51 Socialförvaltningen i Kalmar 5:09:23 4:54 40
52 Team Multibolaget RC 5:09:34 4:54 62
53 Högsrums FF Gympan 5:10:25 4:55 38
54 Löparkamraterna (elitsatsning) lag 1 5:14:12 4:59 39
55 Handelsbanken Kalmar Kvarnholmen 5:14:36 4:59 34
56 Rubber Boys 5:15:33 5:00 31
57 Färjestadens Motion 5:16:29 5:01 44
58 Löparkamraterna (elitsatsning) lag 2 5:21:25 5:06 43
59 Team Guldfågeln 5:30:09 5:14 14
60 Linnaeus University 5:51:47 5:34 63
         
Pl Damklass 63,1 km /km #
1 Högby IF, lag 1 4:26:33 4:13 72
2 Kalmar RC Triathlon 4:49:40 4:35 75
3 Roma IF 4:51:39 4:37 71
4 Målilla Mörlunda SKI 4:51:51 4:37 73
5 Högby IF, lag 2 5:08:01 4:53 74
         
Pl Korta banan 23,9 km /km #
1 Hossmo RC 1:29:41 3:45 86
2 Emmaboda Verda OK lag 1 1:30:46 3:48 81
3 Maxi 1 1:33:33 3:55 117
4 Gutar med smålandskrut, korta 1:34:08 3:56 116
5 Karlsson 1:37:09 4:04 108
6 Kalmar OK 1:37:37 4:05 124
7 Team Blekinge, dam 1:38:59 4:09 130
8 Barometern 1:39:35 4:10 87
9 IK Sisu Nässjö
1:44:57
4:31 132
10 Högby IF, pojkar 1 1:45:48 4:26 99
11 Solängsskolan Öland 1:47:07 4:29 114
12 IK Akele, dam 1:47:52 4:31 131
13 IK Tuna Södra 1:47:58 4:31 84
14 Öländska Hjärtan 2 1:48:23 4:32 94
15 Västervik TC 1:48:56 4:34 120
16 Högby IF, pojkar 2 1:48:58 4:34 129
17 Emmaboda Verda OK lag 2 1:48:59 4:34 82
18 Atrio arkitekter Blå 1:50:07 4:37 123
19 Atrio arkitekter Grön 1:50:16 4:37 119
20 ZIWA 1:50:50 4:38 113
21 Previa - den mänskliga faktorn 1:51:43 4:41 126
22 Team Electra 1:52:51 4:43 95
23 Timmermansgatan 1:52:59 4:44 96
24 Franssons Maskinbearbetning 1 1:53:34 4:45 104
25 PTÖ 1:54:20 4:47 102
26 Franssons Maskinbearbetning 2 1:54:27 4:48 105
27 Öländska Hjärtan 1 1:54:34 4:48 93
28 Caverion EL-VVS-VENT 1:54:57 4:49 92
29 Atrio arkitekter Röd 1:55:12 4:49 122
30 SvElNiBa 1:55:20 4:50 109
31 Bilkompani Kalmar 1:55:23 4:50 100
32 WSP; Övgårds töser 1:55:37 4:50 90
33 Team Blekinge 1:55:38 4:50 107
34 Vanserum RC 1:55:44 4:51 121
35 Maxi 2 1:55:51 4:51 118
36 Have fun..RUN 1:56:14 4:52 85
37 Mr.CAP 1:56:26 4:52 98
38 Alpacha's kamrater 1:57:20 4:55 83
39 Glömminge skola 1:58:08 4:57 88
40 WSP; Pelles pågar 1:59:01 4:59 89
41 Team Johansson 2:01:29 5:05 111
42 Högby IF, flickor 2:02:00 5:06 103
43 Högby IF, damlag 3 2:02:31 5:08 128
44 KalmarHem AB 2:02:34 5:08 101
45 Rejlers 2:02:51 5:09 97
46 Dynglagets IF 2:03:26 5:10 106
47 Föra AIK, lag 2 2:03:50 5:11 125
48 Alpacha 2:06:22 5:17 115
49 Släkten är värst 2:06:31 5:18 112
50 Ölands Smedby Veterantjejer 2:07:27 5:20 110
51 Barometern Annons 2:09:25 5:25 91
52 Raka Gatan 2:13:08 5:34 127