Resultat Ölands Kyrkstafett

2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010
2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001
...
1979


2017

Datum: Lördag 29 april Arrangör: Ölands Idrottskrets och Högby IF
Tävlingsplats: Hamnplan, Färjestaden Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Väder: Mulet, 5°C och stark nordlig vind, lite sol och lite regn.
Antal lag: 107 st startande (tredje högsta under 2000-talet, 112st ifjol).

Totalt Sorterat per sträcka Sorterat per lag

Synpunkter på resultaten är välkomna till friidrott@hogbyif.se

Pl # Öppen klass 67,4 km  
1 1 Högby IF, lag 1 3:47:38 3:23
2 4 Klubblösa IF 3:56:49 3:31
3 17 Hossmo RC 4:01:37 3:35
4 5 IK Sisu 4:10:38 3:43
5 3 Team Blekinge Herr 4:11:54 3:44
6 11 Ocab RC 4:16:51 3:49
7 6 Högby IF, lag 2 4:17:18 3:49
8 9 Glasriket RC Nybro 4:26:15 3:57
9 14 Läckeby Products AB 4:29:30 4:00
10 20 Persnäs AIF 4:33:13 4:03
11 10 Kalmar RC Triathlon 4:35:08 4:05
12 7 Ålems OK 4:36:42 4:06
13 23 Elite RC 4:44:17 4:13
14 16 Mörbylånga GOIF 4:45:15 4:14
15 36 Samlaget RC 4:48:54 4:17
16 45 Lågby IF 4:49:57 4:18
17 44 Kung CG´s 4:52:04 4:20
18 49 Mycket Gutt IF 4:52:18 4:20
19 12 Högby IF, lag 3 4:54:54 4:23
20 24 Snabba tjejer 4:55:04 4:23
21 34 Länsförsäkringar Kalmar 5:00:42 4:28
22 26 Team Texas 5:01:51 4:29
23 28 Team Skoda Bilkompaniet Kalmar 5:06:49 4:33
24 42 Ljungby family runners 11 5:11:49 4:38
25 13 Målilla Mörlunda SKI 5:12:09 4:38
26 47 Heelstrikers Tibia 5:12:20 4:38
27 2 Ätrans IF 5:13:13 4:39
28 19 Föra AIK lag 1 5:14:23 4:40
29 8 Team Blekinge Mix 5:15:20 4:41
30 37 Stagneliusskolan 5:16:31 4:42
31 38 Flygt IF 2 / Xylem 5:19:34 4:44
32 29 Team Thomsson 5:22:44 4:47
33 39 Färjestadens Motion 5:23:24 4:48
34 27 Gokart Öland/Handlarn Bremerlyckan 5:29:03 4:53
35 35 Rubore IF 5:30:45 4:54
36 25 SWECO 5:31:05 4:55
37 32 Team Glenn 5:33:31 4:57
38 41 Löparkamraterna 1 5:34:51 4:58
39 48 Heelstrikers Fibula 5:34:53 4:58
40 22 Håkans pojkar 5:35:31 4:59
41 15 Emmaboda HC 5:36:06 4:59
42 18 Rogers Bilel & Service AB 5:37:07 5:00
43 43 Löparkamraterna 2 5:40:33 5:03
44 30 Absolut Kidz 5:41:33 5:04
45 33 Flygt IF 5:53:35 5:15
46 40 Högsrums FF 6:01:49 5:22
47 46 Falkenbergsskolan 6:06:57 5:27
48 31 C-by RC 6:26:40 5:44
  21 Böda/Högby fotboll Ej start  
         
Pl # Damklass 67,4 km
1 71 Högby IF, lag 1 4:50:12 4:18
2 73 Team Blekinge 4:56:25 4:24
3 77 Ocab RC Dam 5:03:12 4:30
4 76 Glasriket RC Nybro 5:28:59 4:53
5 74 Målilla Mörlunda SKI 5:36:11 4:59
6 75 Högby IF, lag 2 5:37:14 5:00
  72 Kalmar RC Triathlon Ej start  
         
Pl # Korta banan 23,5 km
1 114 Glömminge skola & co 1:27:14 3:42
2 125 Emmaboda Verda OK 1:30:30 3:51
3 117 Kalmar Sim & Triathlon lag 1 1:34:41 4:01
4 82 KA2 IF 1:35:51 4:04
5 133 Team Mjölksyra 1:35:52 4:04
6 96 Bpb bygg 1:42:04 4:20
7 112 Lag Franssons 1:43:29 4:24
8 127 IK Westmania Friidrott o Skidor 1:44:18 4:26
9 130 Kalmar RC Triathlon 1:45:07 4:28
10 126 FIK Färjestaden 1:46:09 4:31
11 129 Run. back RC 1:46:51 4:32
12 128 Algutsrum IF 05 1:46:55 4:33
13 124 Ölandsbladet 1:46:58 4:33
14 116 Kalmar Stängsel & Transport AB 1:47:21 4:34
15 94 Kalmar insatspluton 1:47:53 4:35
16 104 Ölands Folkhögskola 1 1:48:10 4:36
17 83 Atrio arkitekter Röd 1:48:25 4:36
18 108 Familjen 1:50:00 4:40
19 122 Familjen Asteberg 1:50:10 4:41
20 115 Rejlers 1:50:23 4:41
21 89 Team Sjötand 1:51:20 4:44
22 81 IK Sisu Nässjö 1:52:03 4:46
23 123 Glasriket RC Nybro 1:52:12 4:46
24 105 Ölands Folkhögskola 2 1:52:41 4:47
25 131 Kungliga ettans seniorer 1:53:02 4:48
26 121 Ziwa AB 1:53:50 4:50
27 97 Ölands Bank Lag 1 1:53:51 4:50
28 101 Team Spirit 1:54:11 4:51
29 92 Atrio arkitekter Vit 1:54:53 4:53
30 88 Atrio arkitekter Blå 1:54:57 4:53
31 98 Ölands Bank Lag 2 1:55:00 4:53
32 93 WSP 1:55:15 4:54
33 99 Ölands Bank Lag 3 1:55:20 4:54
34 85 Högby IF, Ungdom 1:55:51 4:55
35 119 Kalmar Sim & Triathlon lag 3 1:55:52 4:55
36 111 Bostorparna 1:57:28 4:59
37 109 Ljungby family runners 6 1:58:02 5:01
38 132 Kungliga ettans juniorer 1:58:34 5:02
39 106 Svenska Kyrkan Södra Öland 1:58:44 5:03
40 120 Kalmarhem 1:59:15 5:04
41 118 Kalmar Sim & Triathlon lag 2 1:59:31 5:05
42 107 Släkten är värst 1:59:40 5:05
43 84 Wellnes Studio 2:00:43 5:08
44 91 Otino Elite Runners 2:02:48 5:13
45 103 Resmo 2:04:21 5:17
46 90 Föra AIK lag 2 2:05:13 5:19
47 113 Hildingsson o company 2:06:57 5:24
48 100 Stagneliusskolan 2:07:12 5:24
49 87 Väpnargatan 2:08:11 5:27
50 110 Vanserums RC 2:10:57 5:34
51 95 Emmaboda Hälsocentral korta 2:19:52 5:56
52 102 Deffarna 2:20:10 5:57
53 86 Bland Boys RC 2:23:00 6:04